Kapituła

Kapituła jest honorowym gremium Festiwalu Mediatravel, gwarantem rangi przyznawanych nagród oraz wizerunkiem festiwalu.



Jacek Pałkiewicz
Reporter i podróżnik, od ponad 30 lat przemierza peryferie świata. Żeglarz, karateka, pilot szybowcowy, twórca survivalu w Europie. Zanim został dziennikarzem Jacek Pałkiewicz zarabiał na życie jako oficer na statkach bandery panamskiej, pracował w kopalni złota w Ghanie na głębokości 1600 m, poszukiwał diamentów w Sierra Leone, pływał jako kapitan na wielkich jachtach. W 1975 r przepłynął samotnie Atlantyk na 5 metrowej łodzi ratunkowej: 44 dni bez radia i sekstantu. Założona przez niego w 1983 r szkoła przetrwania stała się wzorem do naśladowania w wielu krajach. Współpracował z rosyjskim Centrum Szkolenia Kosmonautów w programie survivalovym. Uczył elitarne jednostki specjalne strategii przetrwania w odmiennych strefach geograficznych. Kierował wieloma ambitnymi wyprawami międzynarodowymi pod wszystkimi szerokościami geograficznymi świata w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Najczęściej podróżował w stylu dziewiętnastowiecznych odkrywców: na wielbłądach, jakach, słoniach, bądź reniferowymi zaprzęgami, piechotą, chińskim sampanem czy indiańskimi pirogami. Poznał największe dżungle naszej planety i należy do ostatniej już chyba generacji eksploratorów pustyń. Zna bardo dobrze Indochiny i Syberię.




Jerzy Majcherczyk
Kajakarz, odkrywca, podróżnik, mieszkający na stałe w USA. Inicjator i Fundator Oddziału Polskiego The Explorers Club w Warszawie (1993) oraz wielu innych organizacji i wypraw w Polsce i USA w tym: Akademickiego Klubu Kajakowego BYSTRZE w Krakowie (1972), Wyprawy Kajakowej, Jugosławia'76, Wyprawy Kajakowej CANOANDES'79 do Ameryki Łacińskiej (1979-82) oraz założyciel i prezes Polonijnego Klubu Podróżnika w USA (1996 -). Autor książki In Kayak Through Peru, wydanej w Limie w 1981 w języku hiszpańskim i angielskim.
Z wyprawą CANOANDES'79 przepływa w Ameryce Północnej i Południowej 25 rzek, a w roku 1981 zdobywa najgłębszy kanion świata rzeki Rio Colca w Peru. W październiku 1994 roku, zostaje wybrany do grupy 20 Legend of Paddling, przez redakcję prestiżowego magazynu PADDLER. W styczniu 2000 Majcherczyk zostaje wybrany przez Amerykański Związek Kajakowy, (jako jedyny Polak) do grupy "100 Paddlers of the XX Century".




Mirosław Olszycki
Twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów MEDIATRAVEL. Absolwent wydziału operatorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz wydziału filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Autor książkowych esejów i powieści historycznej (m.in. „Meksyk. Szlakiem Zdobywców” „Peru. Konkwistadorzy i złoto Inków”, „Bramy Szeolu”, „Zdobywcy Kanionu Colca”). Autor licznych artykułów prasowych o tematyce podróżniczej i historycznej. Twórca telewizyjnego programu podróżniczego, współautor i autor wielu filmów dokumentalnych oraz spotów reklamowych emitowanych w różnych stacjach telewizyjnych i radiowych. W latach 2008/2009 brał udział w zdobywczej i ekstremalnie trudnej, polsko- amerykańsko- peruwiańskiej wyprawie „Colca Condor”, która- jako pierwsza na świecie, pokonała i zbadała naukowo ostatni dziewiczy oraz nie zdobyty do roku 2008, 20- kilometrowy odcinek najgłębszego na świecie kanionu Rio Colca w peruwiańskich Andach.




Piotr Makos
Geograf; kierownik produkcji, producent, autor, reżyser programów TV, filmów dokumentalnych, reklamowych i teledysków; (m.in. Boso przez świat); autor artykułów z dziedziny geografii, geologii, krajoznawstwa i historii (m.in. dla magazynu Poznaj Świat); organizator i koordynator festiwali filmowych, imprez plenerowych i wypraw; miłośnik bezpośredniego kontaktu z aktywnymi wulkanami; członek Zarządu Fundacji INTERPOLONIA działającej na rzecz rodaków zamieszkałych za granicą.




Ryszard Czajkowski
Fizyk z wykształcenia, z zamiłowania podróżnik, autor programu telewizyjnego "Przez lądy i morza". W czasie swoich podróży na wszystkie kontynenty wykonał kilkadziesiąt filmów o charakterze podróżniczo - geograficznym i ponad dwieście programów telewizyjnych. Wynikiem jego podróży są reportaże w periodykach i ponad dwadzieścia indywidualnych wystaw fotograficznych prezentowanych nie tylko w Polsce. Pierwsze jego wyprawy - to wyprawy polarne na Antarktydę i Spitsbergen. Początkowo interesował się krajobrazem, ale po pierwszej wyprawie do Indii oraz jeszcze królewskiego Afganistanu, coraz bardziej zaczęli interesować go ludzie, ich życiowe motywacje i religie. Późniejsze wyprawy do innych krajów Azji, Afryki, i na wyspy Polinezji, pogłębiły te fascynacje. Organizował, więc i brał udział w kolejnych wyprawach do Afryki i Azji, wynikiem których są filmy etnograficzne, między innymi "Sposób na Afrykę", "Tajemniczy świat Dogonów", "Tajemnice Wyspy Wielkanocnej" i "Quirimba - wyspa szczęścia". Równolegle prezentował zdjęcia na kolejnych wystawach fotograficznych i pisał artykuły w różnych periodykach. Między innymi w "Papieskich Intencjach Misyjnych" i "Poznaj Świat".




Tomasz Grzywaczewski
dziennikarz, pisarz i doktorant prawa międzynarodowego specjalizujący się w post-sowieckich państwach nieuznawanych. Redaktor naczelny magazynu Koncept. Członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club. Pomysłodawca przedsięwzięć reportersko-podróżniczych, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013 –wyprawy na Transpolarną Magistralę Kolejową, zw. Drogą Umarłych. Uczestnik wyprawy do Kamerunu „Vivat Polonia 2016” śladami polskiego odkrywcy Stefana Szolc-Rogozińskiego.
Stały współpracownik Onetu. Publikował m.in. we Wprost, Rzeczpospolita Plus Minus, Do Rzeczy, Nowej Europie Wschodniej, Gościu Niedzielnym, Kontynentach. Autor publikacji naukowych oraz analitycznych z zakresu prawa międzynarodowego oraz stosunków międzynarodowych. Autor książki „Przez dziki Wschód” nagrodzonej nagrodą Magellana dla najlepszego reportażu podróżniczego 2012 r. oraz „Życie i śmierć na Drodze Umarłych” (Wydawnictwo Literackie). Latem 2017 r. nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się jego książka reportażowa poświęconą post-sowieckim państwom nieuznawanym.




Agata Kosmalska
ekonomista, specjalista d/s turystyki międzynarodowej, turystyki wiejskiej i kulturowej, doktorantka na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii UTP - specjalizuje się w agroturystyce i turystyce na terenach wiejskich, dziennikarka, redaktor naczelna magazynu Dookoła Świata, recenzent literatury podróżniczej. Prezes Stowarzyszenia W drodze i organizator Bydgoskiego Festiwalu Podróżnicy (7 edycji), Menager Projektu Książka Podróżnicza Roku o Nagrodę El Dorado Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów Mediatravel im. Stanisława Szwarc-Bronikowskiego. Organizator imprez sportowych, programów artystycznych i konferencji. Propaguje upowszechnianie wiedzy i nauki w dziedzinie osiągnięć Polaków w kraju i za granicą. Zaangażowana w organizację i koordynację wypraw naukowych. Członek ekspedycji Przez Kanion Colca do Źródeł Amazonki 2012, Kamerun 2014 - Śladami Pierwszej Polskiej Wyprawy do Afryki. Od 2011 roku prowadzi Bydgoski Klub Podróżnika. Zainteresowania badawcze międzynarodową turystyką kulturową, zrównoważonym rozwojem, możliwościami aktywizacji społeczności wiejskich w oparciu o rozwój wiosek tematycznych i potencjał kulturowy, kulinarny i folklor, działalność artystyczną oraz spuściznę dziedzictwa narodowego.



Copyright by CIVILIZATION AND MEDIA ART FESTIVAL MEDIATRAVEL