FILM
Film dokumentalny „Uratowane z Potopu”. Reż. Marcin Jamkowski i Konstanty Kulik.
Miecz koronacyjny polskiego króla leży na strychu zamku w Szwecji.
Rękopisy Mikołaja Kopernika stoją na półkach w bibliotece w Uppsali.
Jak do tego doszło, że w Sztokholmie są królewskie zbroje z polski, a w kościołach na szwedzkiej prowincji są polskie dzwony, ołtarze, chrzcielnice, ambony?
Historia „Uratowanych z potopu” osnuta jest wokół trwającej cztery lata wyprawy na poszukiwanie skarbów. Zabytków, które szwedzcy żołnierze w XVII wieku zabrali z warszawskich rezydencji polskiego króla, włożyli na barki rzeczne i próbowali wywieźć do Szwecji. Jednak błędnie nawigowane jednostki wpadły na rzeczne głazy i zatonęły, a pamięć o wiezionych skarbach przybrała postać miejskiej legendy. Nikt nie wiedział nigdzie bezcennego ładunku marmurów.
Archeolog i historyk w osobie Huberta Kowalskiego oraz nurek i dziennikarz naukowy Marcin Jamkowski – rozpoczynają więc śledztwo. Ruszają do archiwów i pytają badaczy. Przeglądają listy króla Jana Kazimierza, księcia Radziwiłła i szwedzkiego feldmarszałka Wrangla. Pływają po rzece i sondują dno. Dostają nieoczekiwane podpowiedzi od stalinowskich biurokratów, zawodowych hydroakustyków i wiślanych nurków. Na końcu tej wyprawy, w której weźmie udział setka entuzjastów i wolontariuszy, z mętnego nurtu Wisły wyłaniają się zachwycające zabytki.
Piątek, 05.10.2018, EC1-Łódź Miasto Kultury, godz.17.15. Projekcja filmu oraz spotkanie z autorami.
Zobacz PROGRAM festiwalu.
Film dokumentalny „Piłsudski Bronisław. Zesłaniec, etnograf, bohater”. Reż. Waldemar Czechowski.
Mało znana historia niezwykłego życia Bronisława Piłsudskiego – naukowca, antropologa i działacza społecznego. Starszy brat marszałka Józefa Piłsudskiego, wplątany w przygotowania zamachu na cara w 1887 roku, po odkryciu których został skazany na karę śmierci, zamienioną na 15 lat ciężkich robót na wyspie Sachalin. „Minęło już dla mnie przyjemne życie, które porównać mogę tylko do snu. Przyszło mi obudzić się jednak w tak strasznych okolicznościach” – pisał do ojca na początku zesłania. Szybko zainteresował się tubylcami z plemion Ajnów, Oroków: poznał ich problemy, nauczył sadzić ziemniaki i konserwować ryby, tym samym chroniąc ich przed głodową śmiercią. Z jego inicjatywy powstała szkoła, w której sam też uczył. Tam również ożenił się z krewną jednego z wodzów, z którą miał dwójkę dzieci. Z czasem, na wyspie Hokkaido zaczął prowadzić badania nad językiem i obyczajami Ajnów – tworzył zapisy, słowniki, robił nagrania na woskowych wałkach. To dzięki niemu ocalało ich kulturowe dziedzictwo.
Z filmu dowiadujemy się o życiu Bronisława Piłsudskiego – znanego przede wszystkim w Japonii antropologa-samouka, który nie miał możliwości ukończyć studiów, o jego późniejszych losach i o badaniach prowadzonych w na Podhalu. Mimo że był prekursorem pewnych technik badawczych – jest autorem nie tylko licznych zdjęć antropologicznych, ale też filmów, które niestety się nie zachowały – jego prace zostały docenione dopiero niemal 100 lat po śmierci.
Sobota, 06.10.2018, EC1-Łódź Miasto Kultury, godz.10.30. Projekcja filmu oraz spotkanie z autorem.
Zobacz PROGRAM festiwalu.
Film - dokument fabularyzowany „Droga do Królestwa”. Reż. Zdzisław Cozac.
Droga do królestwa". To już piąta część fabularyzowanej serii Zdzisława Cozaca "Tajemnice początków Polski" prezentującej najnowszy stan badań naukowych nad początkami polskiej państwowości. Poprzednie - "Krzyż i korona", "Ukryte gniazdo dynastii", "Miasto zatopionych bogów" "Wyspa władców" zdobywały prestiżowe nagrody na festiwalach m.in. Nagrodę Filmowego Ziemowita, ARKEOLAN, czy Złotego Kopernika. Cykl pokazuje kolejne etapy kształtowania polskiej państwowości od pochodzenia Piastów, kształtowania ich dynastii, poprzez przyjęcie chrztu, tworzenie międzynarodowych sojuszów i handlowych szlaków po budowanie pierwszej stolicy Polski. "Droga do królestwa" to opowieść o kształtowaniu granic państwa i podboju przez Mieszka I ziem nad Odrą i Wisłą, które stały się fundamentem Polski.
Sobota, 06.10.2018, EC1-Łódź Miasto Kultury, godz.11.20. Projekcja filmu oraz spotkanie z autorem.
Zobacz PROGRAM festiwalu.
Film dokumentalny „Quirimba - wyspa szczęśliwa. Mozambik”. Reż. Ryszard Czajkowski.
Afryka zaskakuje nie tylko swą wielkością, ale i różnorodnością. Filmową wędrówkę chcę ograniczyć do małego jej fragmentu , do obszaru niewiele większego niż granice obecnego państwa Mali, do Afryki Zachodniej. Nie dalej niż odległość z Warszawy do Paryża, a różnice w architekturze, kulturze, pochodzeniu ludzi, są ogromne. Pomimo wpływów cywilizacji europejskiej i unifikacji, Afryka zachowuje swoje własne oblicze. Zachowuje swą odrębną kulturę, związaną z innym sposobem myślenia, innymi życiowymi motywacjami. Spotkałem zjawiska, których już się nie spodziewałem. Chcę pokazać, jak mieszkańcy tego zakątka świata realizują swój "sposób na Afrykę", na życie w Afryce. Chciałem pokazać jej różnorodność, barwność, stare tradycje obszaru, gdzie ludzie znaleźli własny sposób na życie, stworzyli odmienne kultury, religie, mają odmienne życiowe motywacje i bywają szczęśliwi. Świat ten ginie, zalewany przez islam i europejską pop kulturę.
Sobota, 06.10.2018, EC1-Łódź Miasto Kultury, godz.14.30. Projekcja filmu oraz spotkanie z autorem.
Zobacz PROGRAM festiwalu.
Film dokumentalny „ Zimowe K2” + zapowiedź wyprawy w 80-tą rocznicę polskiego wejścia na Nanda Devi East. Autor: Dariusz Załuski.
Najnowszy film Darka Załuskiego “Zimowa wyprawa na K2 1987-1988” przeniesie nas kilkadziesiąt lat wstecz, by śledzić wydarzenia zimowej wyprawy, która wyruszyła na K2 w 1987 roku. Dowiemy się o kulisach powstania filmu – okazało się, że kilkanaście godzin materiału ściągnięto z Kanady, a odnaleziono go przy okazji poszukiwań filmów z wyprawy na Cho Oyu. A cóż robili na polskiej wyprawie na K2 Kanadyjczycy? –zadaje pytanie autor filmu. Otóż, z powodu braku dostatecznych finansów do składu za odpowiednią zapłatą dołączyli wspinacze zza oceanu (a także z Wielkiej Brytanii) i w ten sposób wyprawa narodowa stała się wyprawą międzynarodową.
Film ukazuje m.in. portret jej inicjatora i kierownika Andrzeja Zawady, który z właściwą sobie elegancją, ale i stanowczością popartą ogromną wiedzą i doświadczeniem, podejmował decyzje, które ważyły na losach ekspedycji. Prawdopodobnie to Zawada był pomysłodawcą zimowego wspinania na K2. Film „Zimowa Wyprawa K2 1987/1988” jest niezwykle cennym zapisem historii – nie tylko polskiego, ale i światowego himalaizmu – ale przede wszystkim ukazuje, jak wiele można osiągnąć będąc w pełni zaangażowanym w podejmowane przez siebie działania i mając niezłomną wiarę w ich sens. Andrzej Zawada wraz z uczestnikami wyprawy na trwałe zmienili losy polskiego himalaizmu i pokazali, że niemożliwe nie istnieje, nawet zimą w Karakorum. Zainspirowali kolejne pokolenia zdobywców i tych, którzy już wkrótce wyruszą do Pakistanu dopisywać kolejne rozdziały dziejów polskich wypraw na niezdobyte dotąd zimą ośmiotysięczniki.
Sobota, 06.10.2018, EC1-Łódź Miasto Kultury, godz.17.00. Projekcja filmu oraz spotkanie z autorem.
Zobacz PROGRAM festiwalu.