Tam, gdzie wiedza sama wchodzi do głowy


Słowa „centrum nauki” mogą przestraszyć. Niepotrzebnie, zdobywanie wiedzy może być również zabawą! Udowodnimy to, prezentując między innymi autorską wystawę „Tajemnice pyłków”. O czym na niej opowiadamy? Ziarna pyłku to obiekty niezwykłe! Supertrwałe drobiny, które z pozoru wydają się zaledwie żółtym (zwykle) pyłem, pod mikroskopem fascynują szeroką gamą kształtów i niezwykłą strukturą powierzchni (prof. Marcin Zych, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego).

Konstruując wystawę zapraszamy do przyjrzenia się mikroskopijnym obiektom – pyłkom roślin. Czy może być coś mniej atrakcyjnego niż mierzący zazwyczaj kilkadziesiąt mikrometrów pyłek? Okazuje się, że właśnie pyłki mają kształty i wzory równie atrakcyjne, jak kwiaty z których pochodzą.

Na wystawie zaprezentujemy wykonane przez CNiT EC1 przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego zdjęcia pyłków mniej i bardziej popularnych roślin. Na podstawie tych zdjęć zostały zaprojektowane i wydrukowane w 3D ich modele. Dzięki temu zwiedzający, jako pierwsi na świecie!, będą mogli nie tylko zobaczyć efektowne kształty pyłków na płaskich zdjęciach, ale również obejrzeć je w trójwymiarze, powiększone nawet kilkanaście tysięcy razy!

Wystawa oddziałuje na niemal wszystkie zmysły – pyłki będzie można obejrzeć i dotknąć. Będzie można poczuć zapach niektórych z nich, a wszystkiemu będzie towarzyszył krajobraz dźwiękowy stworzony z czasem niezwykłych albo budzących emocje dźwięków przyrody.

Rolą pyłków jest przedostać się na znamię słupka, wykiełkować i doprowadzić do zapłodnienia znajdującej się w zalążni komórki jajowej. Niewielkie rozmiary i lekkość powodują, że za pośrednictwem wiatru, wody lub zwierząt mogą być przenoszone na znaczne odległości. Pozwala to roślinom przezwyciężyć niezdolność do poruszania się, umożliwiając kojarzenie daleko od siebie rosnących osobników. Mają też swoją ciemną stronę – alergie pyłkowe. Wystawa zorganizowana w EC1 to unikalna w skali Polski i Europy możliwość wniknięcia do tego miniaturowego świata i poznania jego tajemnic – podsumowuje prof. Zych.

Gdzie?
Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, wejście od ul. Wojciecha Jerzego Hasa (od strony dworca Łódź Fabryczna)

Kiedy?
Od 9 października 2018 r. w godzinach pracy ekspozycji

Cała ekspozycja Centrum Nauki i Techniki EC1 jest nie tylko świetną atrakcją dla szkół, ale również całych rodzin. Łódzkie Centrum zaprojektowano tak, aby każdy mógł stworzyć własny klucz do jego zwiedzania. To nie jest muzeum, nie musimy więc chodzić wyznaczoną ścieżką od gabloty do gabloty. Z każdym kwadransem pobytu EC1 odkrywa przed nami coraz więcej swoich tajemnic — a jest ich mnóstwo! Jak się do tego przygotować? Oczywiście przed monitorem komputera lub smartfona.

Na stronie internetowej Centrum Nauki EC1 znajduje się dział „Ścieżki zwiedzania”. To niesamowite źródło informacji o tym, co można w nim znaleźć. Gdy opis jakiegoś eksponatu nam się spodoba, wystarczy dodać go do naszego planu zwiedzania przy pomocy pomarańczowego plusa. Lubisz interaktywne gry? Dodane do listy. Jak napompować balon tak, aby nie pękł? Dodane. Ale zaraz, co mają wspólnego balony z elektrownią…?

Boisz się promieniotwórczości? Być może niepotrzebnie. Jeżeli jednak chcesz sprawdzić, czy zegarek po dziadku lub np. ozdobne szkło są bezpieczne — Centrum Nauki EC1 przyjdzie z pomocą. W części poświęconej rozwojowi cywilizacji znajdziemy m.in. wydzielony świat elektrowni atomowej. Jednym z — działających! — eksponatów jest licznik Geigera. To w nim możemy własnoręcznie sprawdzić czy używane przez nas na co dzień przedmioty są bezpieczne. A może „szkło uranowe” to po prostu nic nie znacząca zwyczajowa nazwa…?

Przekonajcie się sami w Centrum Nauki i Techniki EC1!


Program o Centrum Nauki i Techniki EC1 „Energia wiedzy”: https://youtu.be/YkVCW2C42do
Facebook: https://www.facebook.com/centrumnaukiec1/
Medium: https://medium.com/@EC1LODZ



Copyright by CIVILIZATION AND MEDIA ART FESTIVAL MEDIATRAVEL